مقاتل
معرفی کتاب

«آینه در کربلاست» اثر دکتر محمدرضا سنگری تنها با گذشت یک سال از انتشار به چاپ هفتم رسیده است؛ این اثر روایتی کامل از واقعه عاشوراست.آینه در کربلاست از دقیقترین و جزئی پردازانه‌ترین تاریخ نوشته های عاشورا است که نویسنده در آن با استفاده از منابع دست اول و مورد وثوق علمای تاریخ شیعه، تحلیل جامعی از حادثه کربلا ارائه می‌دهد.

نظرسنجی
به نظر شما عوامل قیام امام حسین(ع) کدام موارد زیر است؟
جشنواره
 • حسین(علیه السلام) گوهر جاودانه ادیان

  رود خونی كه از شهیدان كربلا بر صحرای طف جاری شد، فرات حقیقتی گشت كه جرعه نوشان عزت و آزادگی را ازهر مذهب و مسلك و هر دین و آیین به قدر تشنگی سیراب كرد....

  ادامه مطلب ...
 • عشق به سیدالشهدا

  ستمگران و حكام ‏جور و پیروان باطل، وقتى با یك فكر و ایمان و گرایش معنوى ‏نتوانند مبارزه و مقابله كنند، به مظاهر و نمودها و سمبل هاى آن تفكر و باور حمله مى‏ كنند....

  ادامه مطلب ...
 • ارتباط امام مهدى(ع) با امام حسین(ع)

  از زمان خلقت آدم ابوالبشر تاكنون همواره دو جریان حقّ و باطل به موازات هم پیش‏رفته و كره خاك هیچ‏گاه از مصاف این دو جریان خالى نبوده است. پیروان هر یك از حق‏ مداران گذشته، همواره بسترسازان حق‏گرایان آینده...

  ادامه مطلب ...
 • سرّ عدد چهل

  اعداد نه تنها در زندگی مادی که در زندگی معنوی ما نیز حائز اهمیت فراوانند ، تعدا رکعات نماز ، تعداد تسبیحات اربعه ، تعداد تسبیحات حضرت فاطمه (س) و امثال اینها نشان می دهند که زندگی معنوی جدا از اعداد نیست ...

  ادامه مطلب ...
عمه مهربان بچه ها (وفات حضرت زینب علیهاالسلام)
15 رجب
هنوز مردم غم از دست دادن امام حسین علیه السلام را فراموش نکرده بودند که زینب کبری علیهاالسلام خواهر بزرگوار او و دختر نمونه حضرت علی علیه السلام بار سفر بست و از دنیا رفت و غم مسلمانان را تازه تر کرد. آن روز 15 رجب بود. آسمان از این حادثه غم انگیز رنگ ماتم گرفته بود. الان سال ها از آن حادثه گذشته است. امروز هم 15 رجب است و سالگرد رحلت حضرت زینب علیهاالسلام . به همین دلیل دل های همه عاشقان او، غمگین است و دوست دارند به زیارت حضرت زینب علیهاالسلام بروند. ما امروز یاد آن حضرت را گرامی می داریم و رحلتش را به شما و خانواده عزیزتان تسلیت می گوییم.

مربیان حضرت زینب علیهاالسلام
معلم های حضرت زینب علیهاالسلام انسان های کاملی بودند که همه خوبی ها و فضیلت ها در وجودشان جمع بود؛ اولین معلم او پیامبر بزرگ اسلام، حضرت محمد صلی الله علیه و آله بود که از بهترین انسان هاست. بعد از پیامبر، پدرش حضرت علی علیه السلام ، مادرش حضرت فاطمه علیهاالسلام و برادرانش امام حسن علیه السلام و امام حسین علیه السلام معلمان او بودند و سهم زیادی در تربیت و پرورش او داشتند. آنها سعی کردند حضرت زینب علیهاالسلام را طوری تربیت کنند تا بتواند مشکلات سخت و دشوار را تحمل کند.

علاقه زینب علیهاالسلام به برادرش امام حسین علیه السلام
حضرت زینب علیهاالسلام به امام حسین علیه السلام علاقه خاصی داشت. اگر چه به برادر دیگرش امام حسن علیه السلام هم علاقه داشت؛ اما علاقه و انس او به امام حسین علیه السلام خیلی شدید بود؛ به طوری که در کودکی اگر به گریه می افتاد به محض شنیدن صدای برادرش آرام می گرفت و ساکت می شد. حتی وقتی که بزرگ شد همیشه همراه برادرش بود و او را هیچ وقت تنها نمی گذاشت.

عزیز برادر
حضرت زینب علیهاالسلام نزد برادرانش امام حسن علیه السلام و امام حسین علیه السلام خیلی عزیز بود. این دو امام بزرگوار به حضرت زینب علیهاالسلام خیلی احترام می گذاشتند. اگر مشکلی برایشان پیش می آمد سعی می کردند حضرت زینب علیهاالسلام متوجه آن مشکل نشود و نگران نباشد. علاوه بر آن هر وقت حضرت زینب علیهاالسلام برای دیدن امام حسین علیه السلام می رفت، امام حسین علیه السلام از جایش بلند می شد و خواهر را جای خود می نشاند. این رفتارها نشان می دهد چقدر امام حسن علیه السلام و امام حسین علیه السلام به خواهرشان علاقه داشتند و او را احترام می کردند.

حجاب حضرت زینب علیهاالسلام
مریم پیش مامانش آمد و از او به خاطر مقنعه ای که برایش دوخته بود، تشکر کرد. او حالا با این مقنعه بهتر می تواند حجابش را حفظ کند. مریم از مادرش شنیده که حضرت فاطمه علیهاالسلام توجه زیادی به حجابش داشت. دخترش حضرت زینب علیهاالسلام هم در حفظ حجاب مانند مادرش بود و همیشه حجابش را حفظ می کرد. مریم هم که حضرت زینب علیهاالسلام و مادرش را خیلی دوست دارد، می خواهد مثل آنها حجابش کامل باشد؛ تا هم آنها را شاد کند و هم خدا از او راضی باشد.

نقش حضرت زینب علیهاالسلام در کربل
بعد از اینکه امام حسین علیه السلام و یارانش در روز عاشورا شهید شدند، زنان و کودکانی که همراه امام حسین علیه السلام بودند به اسیری گرفته شدند. حضرت زینب علیهاالسلام لحظه ای آرام ننشست تا مسؤولیت هایی را که بر دوشش بود، به خوبی انجام دهد. حضرت زینب علیهاالسلام تکیه گاه زنان و کودکان بود. هنگامی که زنان و کودکان نیاز به کمک داشتند تنها پناهشان زینب علیهاالسلام بود. علاوه بر آن از امام سجاد علیه السلام هم که بیمار بود نگهداری و پرستاری می کرد و به کسانی که شهید داده بودند دلداری می داد و آنها را آرام می کرد.

صبر حضرت زینب علیهاالسلام
بندگان خوب خدا اگر در زندگی مشکل و مصیبتی برایشان پیش بیاید در مقابل مشکلات صبر می کنند. صبر، یکی از صفت های خوب است که به ما قدرت و توانایی می دهد تا بتوانیم در مقابل رنج ها و سختی ها مقاومت کنیم و هیچ وقت شکست نخوریم. اما هر وقت کلمه صبر را به زبان می آوریم به یاد حضرت زینب علیهاالسلام می افتیم؛ زیرا او دارای صبر زیادی بود. او از کودکی با صبر آشنا شد؛ زیرا از همان دوران، مصیبت ها و رنج های او شروع شد؛ مثلاً مادرش حضرت فاطمه علیهاالسلام را از دست داد. بعد هم پدر و سپس برادرش امام حسن علیه السلام را از دست داد. در کربلا هم شهادت همه برادران و دو پسرش را دید؛ اما با صبر همه آن مصیبت ها را تحمل کرد.

عبادت حضرت زینب علیهاالسلام
آیا می دانید چه چیزهایی باعث نزدیکی ما به خدا می شود؟ کارهایی که خدا به ما دستور داده و دوست دارد ما آنها را انجام بدهیم ما را به خدا نزدیک می کند؛ مثل نماز خواندن و دعا کردن که عبادت نام دارد. همه امامان ما عبادت کردن را خیلی دوست داشتند و شیرین ترین لحظه های زندگی آنها زمانی بود که عبادت می کردند و نماز می خواندند. حضرت زینب علیهاالسلام هم مثل آنها عبادت کردن را دوست داشت؛ زیاد نماز می خواند و عبادت می کرد؛ به طوری که همه از او می خواستند موقع عبادت برایشان دعا کند.


هوای دلتا آفتاب از حرکات تو می وزد از سمت سیب ، عطر صفات تو می وزد . دل می دهیم ، پنجره را باز می کنیم باران گرفته ، یا کلمات تو می وزد ؟ دل می شویم ، محض تپیدن به پای تو در خاک کوچه ای که حیات تو می وزد اینکه چقدر بوی شهادت ، چقدر صبح اینکه چقدر از نفحات تو می وزد ! امشب بهار می دمد از خون روشنت فردا بهشت از برکات تو می وزد . من ایستاده ام به تماشای زیستن جایی که موج موج فرات تو می وزد و با هر اذان به یاد همان ظهر چاک چاک گیسوی خون چکان صلات تو می وزد . کشتی شکستگان تو را بیم موج نیست ،آنجا که بادبان نجات تو می وزد
امکانات


آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید ماه قبل :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات