تبلیغات
شُبیر علیه السلام - علت عدم همراهی همسر و فرزندان حضرت زینب در کربلا

علت عدم همراهی همسر و فرزندان حضرت زینب در کربلا
پرسش :

حضرت زینب (علیها السلام) كه شوهر داشتند ، چگونه به كربلا رفتند؟ چرا فرزندانشان را به همراه بردند و چرا شوهرشان، ایشان را همراهی نكرد؟

پاسخ :

حضرت زینب با اجازه شوهرش عبدالله بن جعفر به كربلا رفت . عبدالله بن جعفر نه تنها به حضرت زینب اجازه حضور در كربلا را داد، بلكه به دو فرزند خویش اجازه داد همراه حضرت زینب (س) در كربلا حضور یابند.

مرحوم شیخ مفید می‌نویسد: وقتی خبر شهادت حسین(ع) و عون و محمد (فرزندان عبدالله بن جعفر)، در مدینه به گوش عبدالله رسید، گفت: "انا لله و انّا الیه راجعون" یكی از غلامان وی در مقام تأسف برآمدو گفت: این مصیبت از ناحیه حسین به ما رسید!

عبدالله بن جعفر از سخن او سخت ناراحت شد و برآشفت و با كفش خود بر سر او زد و گفت: آیا درباره حسین(ع) چنین می‌گویی؟! به خدا سوگند! خودم نیز آرزوداشتم هرگز از او جدا نشوم. اگر در كربلا حضور داشتم، در ركاب او می‌جنگیدم تا شهید شوم؛ زیرا او شایسته است جان فدایش شود. آری فرزندان من همراه برادرم و پسر عمویم كشته شده‌اند و مواسات نموده اند و به پاداش صابران هم دست خواهند یافت.آن گاه عبدالله متوجه اهل مجلس شد و گفت: شهادت حسین به ما عزّت بخشید . اگر چه نتوانستم در ركاب حسین فداكاری كنم. اما فرزندانم با جانبازی خود حسین (ع) را خوب یاری كردند.(1)

نگرش و رویكرد عبدالله نشان از آن دارد كه وی آرزوی شركت در قیام امام را داشت، ولی برخی از عوامل مانع از حضور وی در كربلا شده است.عبدالله بن جعفر، پس از شهادت عموی خود امام علی(ع) شدیداً مطیع امام حسن و امام حسین(ع) بود و هیچگاه در آشكار و پنهان مخالف دستور آنان عمل نمی‌كرد، بلكه وقتی "معاویه" دختر عبدالله "ام كلثوم" را برای یزید خواستگاری كرد، اختیار ازدواج آن دختر را به امام حسن و امام حسین(ع) واگذار نمود.شاید علت نرفتن او به كربلا این بود كه امام، قیام را بر وی واجب نكرد، بلكه همان طور كه درباره دیگران معمول داشت، اختیار قیام را به خود عبدالله گذاشت.

ثانیاً شاید عبدالله تشخیص داد ماندن او درمدینه ازجهات مختلفی كه برای ما روشن نیست، به صلاح و مصلحت نزدیك‌تر است ، ولی در عین حال ، اگر حسین (ع) قیام و خارج شدن را واجب می‌كرد، زودتر از دیگران ، دستور حسین(ع) را به مرحله عمل در می‌آورد.(2)

برخی دیگر احتمال دادند كه عبدالله بدان جهت به كربلا نرفت كه زینب (ع) فارغ البال تر بتواند رسالت خویش را در پیام رسانی خون شهیدان عملی سازد.(3)

پی نوشتها:
1.ارشاد مفید، ص 248، بحار الانوار ، ج 45، ص 123.

2.بانوی شجاع زینب كبری، ص 72 ، به نقل از : احمد صادقی اردستانی ، زینب قهرمان، ص 94 - 95.
3.احمد صادقی اردستانی، پیشین.
www. eporsesh.com