مقاتل
معرفی کتاب

«آینه در کربلاست» اثر دکتر محمدرضا سنگری تنها با گذشت یک سال از انتشار به چاپ هفتم رسیده است؛ این اثر روایتی کامل از واقعه عاشوراست.آینه در کربلاست از دقیقترین و جزئی پردازانه‌ترین تاریخ نوشته های عاشورا است که نویسنده در آن با استفاده از منابع دست اول و مورد وثوق علمای تاریخ شیعه، تحلیل جامعی از حادثه کربلا ارائه می‌دهد.

نظرسنجی
به نظر شما عوامل قیام امام حسین(ع) کدام موارد زیر است؟
جشنواره
 • حسین(علیه السلام) گوهر جاودانه ادیان

  رود خونی كه از شهیدان كربلا بر صحرای طف جاری شد، فرات حقیقتی گشت كه جرعه نوشان عزت و آزادگی را ازهر مذهب و مسلك و هر دین و آیین به قدر تشنگی سیراب كرد....

  ادامه مطلب ...
 • عشق به سیدالشهدا

  ستمگران و حكام ‏جور و پیروان باطل، وقتى با یك فكر و ایمان و گرایش معنوى ‏نتوانند مبارزه و مقابله كنند، به مظاهر و نمودها و سمبل هاى آن تفكر و باور حمله مى‏ كنند....

  ادامه مطلب ...
 • ارتباط امام مهدى(ع) با امام حسین(ع)

  از زمان خلقت آدم ابوالبشر تاكنون همواره دو جریان حقّ و باطل به موازات هم پیش‏رفته و كره خاك هیچ‏گاه از مصاف این دو جریان خالى نبوده است. پیروان هر یك از حق‏ مداران گذشته، همواره بسترسازان حق‏گرایان آینده...

  ادامه مطلب ...
 • سرّ عدد چهل

  اعداد نه تنها در زندگی مادی که در زندگی معنوی ما نیز حائز اهمیت فراوانند ، تعدا رکعات نماز ، تعداد تسبیحات اربعه ، تعداد تسبیحات حضرت فاطمه (س) و امثال اینها نشان می دهند که زندگی معنوی جدا از اعداد نیست ...

  ادامه مطلب ...
بررسی مقاتل معتبر درباره قیام امام حسین(علیه السلام)
تلاش می‌كنیم تا در این مقاله به معرفی برخی از مهمترین مقتل‌های حسینی بپردازیم تا ضمن ارج نهادن بر تلاش راویان مقاتل حسینی، شما را با نحوه انتقال این پرشورترین حماسه دینی یعنی كربلا آشنا گردانیم.

1. مقتل « ابی‌مخنف»
 آغاز محرم كه همواره همراه است با مشاركت مردم در بزرگترین تجربه دینی سالانه یعنی عزاداری اباعبدالله الحسین(علیه السّلام)، مقاصد فراوانی در بطن خویش برای دینداران دارد. این بزرگترین تجربت دینی اما نقل شده است بر دوش راویان صدیق و درست كرداری كه گزارشگران مقاتل حسینی نام گرفته‌اند. تلاش می‌كنیم تا در این مقاله به معرفی برخی از مهمترین مقتل‌های حسینی بپردازیم تا ضمن ارج نهادن بر تلاش ایشان، شما را با نحوه انتقال این پرشورترین حماسه دینی یعنی كربلا آشنا گردانیم.در اینكه نخستین مقتل حسینی ، یعنی اولین گزارش جامع از زمینه‌ها و نفس حادثه كربلا ، از آن ابومخنف لوط ‌بن ‌یحیی ‌بن ‌سعید بن ‌مخنف ازدی غامدی (م157 ه.ق) است ، تقریبا اختلافی میان رجال‌نویسان به چشم نمی‌خورد؛ هرچند برخی، از ابوالقاسم اصبغ بن نباته تمیمی نام برده‌اند كه از ویژگان و یاران امیرمومنان (علیه السّلام) بوده و پس از عمری دراز در حوالی سال 100ه.ق وفات كرده است (الفهرست شیخ طوسی، صص 37و38، ش108؛ الذریعه الی تصانیف الشیعه شیخ آقا بزرگ تهرانی، ج22، صص23و24، ش5838). اما از آن‌رو كه بر فرض صحت چنین باوری، هرگز اثری از این مقتل یافت نشده است، به نحو قطعی نمی‌توان بر تقدم ابی‌مخنف در میان مقتل‌نویسان خدشه وارد كرد.

هرچند از مقتل ابی‌مخنف نیز جز در تاریخ الامم و الملوك محمدبن جریر طبری (م310ه.ق) یعنی بزرگترین مورخ ایرانی تاریخ اسلام، نمی‌توان نشانی یافت.طبری در مجموع در جلد پنجم تاریخ خویش 125 روایت درباره تاریخ كربلا گزارش كرده كه از این تعداد، 100 روایت را به صورت مستقیم و البته با واسطه‌هایی از ابی‌مخنف نقل كرده است.

10 روایت را نیز با واسطه هشام بن محمد كلبی از ابی‌مخنف روایت كرده است؛ از 15 روایت باقیمانده، 14 روایت از آن هشام و یك روایت از آن عمار دهنی است كه منبع آن امام محمدباقر(علیه السّلام) است. گزارش‌های ابومخنف باتوجه به این امر كه خود او در صحنه كربلا حاضر نبوده، بر دوگونه‌اند:

الف) آنهایی كه در كربلا بوده‌اند. اینان نیز خود بر چند دسته‌اند:
1- گروه نخست خود از آل‌هاشم‌اند كه در كربلا بوده‌اند و از حادثه جان به سلامت برده‌اند؛ مانند امام سجاد و امام باقر(علیه السّلام)
2- یاران امام حسین از غیر آل‌هاشم مانند عقبه بن سمعان و همسر زهیر بن قین
3- ناظران بی‌طرفی چون عبدالله بن سلیم و مذری بن مشمعل
4- شاهدان حاضر در سپاه عمر بن سعد؛ برخی از ایشان چون عبدالله شعبی و هانی بن ثبیت در كشتار دست داشتند و برخی چون حمید بن مسلم كه از قضا مهمترین منبع ابی‌مخنف به شمار می‌رود.
با آنكه در سپاه ابن سعد مشاركت داشتند ولی در كشتار دست نداشتند. برخی از ایشان از جمله خود حمید از امضاكنندگان نامه دعوت برای امام حسین(علیه السّلام) بودند.

ب) گروه دوم آنانی هستند كه در كربلا حاضر نبوده‌اند. اینان را می‌توان در 5‌گروه دسته‌بندی كرد.
1- محبان امام حسین(علیه السّلام) چون علی‌بن حنظله كه پدرش جزو شهدای كربلا بود و نیز پسر حربن‌یزید ریاحی كه در كربلا شهید شد.
2- طرفداران امویان مانند قاسم بن‌عبدالرحمان
3- طرفداران زبیریان مانند حسان بن قائد.
4- محدثین بی‌طرف چون محمد بن بشر همدانی پدر هشام بن محمد كلبی همدانی.
5- خویشان نزدیك ابومخنف چون عبدالرحمان بن جندب ازدی.
مقتل ابومخنف را كه در واقع مهمترین «مقتل الحسین» است. می‌توان از چند جهت مورد بررسی قرار داد؛ هرچند نتیجه این بررسی هرچه باشد ، باید به این نكته اذعان داشت كه این مقتل اساس كار تمام مقاتل بعدی است. و از این جهت می‌توان به این نتیجه دست یافت كه لااقل این مقتل از نگاه راویان بعدی كه آن را گزارش كرده‌اند، كاملا مورد اعتماد بوده است.
از نظر رجال‌شناسی ، راویان ابومخنف طیف وسیعی از گرایش‌های فكری و سیاسی آن روز را شامل می‌شوند و از این حیث می‌توان مقتل الحسین را پرگستره‌ترین مقتل به شمار آورد. این امر بی‌شك بر اعتبار آن می‌افزاید.

2. مقاتل الطالبیین
 الف) درباره نویسنده؛ ابوالفرج ، علی‌بن‌حسین بن‌محمدبن احمدبن هیثم‌بن عبدالرحمان‌بن مروان‌بن عبدالله‌بن مروان معروف به مروان حمار آخرین خلیفه اموی.ابوالفرج در سال 284 هـ.ق برابر با سال 897 میلادی در اصفهان زاده شد و از این‌رو ابوالفرج اصفهانی لقب گرفت. اما در بغداد رشد كرد و آن شهر را موطن و مسكن خود قرار داد. جالب آنكه ابوالفرج در الاغانی ، خانه‌ای را كه در آن سكونت داشته به وصف آورده است و آن خانه‌ای بوده است مشرف به رودخانه دجله در مكانی میانه پل دجله و پل سلیمان كه كنار خانه وزیر فرهیخته عباسی ابوالفتح بریدی قرار داشته.
شخصیت فرهنگی ابوالفرج ، شخصیتی جامع‌الاطراف و بی‌نظیر است. قاضی ابوالمحسن تنوخی درباره او چنین گفته: « او به گونه‌ای ، شعر ، اغانی ، اخبار ، آثار ، حدیث مسند و نسبت‌ها را حفظ بود كه تا آن روزگار مثل آن ندیده بودم. در این علوم تخصص بالایی داشت و نیز علومی مثل: لغت، صرف و نحو ، خرافات ، سیره ، مغازی ، علم هجو و طنز ، داروشناسی و علومی مانند طب ، نجوم و... گذشته از این ابوالفرج را باید یكی از دامپزشكان اولیه جهان اسلام به شمار آورد. حرص و ولع او در درمان حیوانات مثال‌زدنی بود. نمونه‌ای از این شوق را می‌توان در درمان یك سنجاب دید كه در اشعار او در الاغانی منعكس شده است.»

ب) درباره كتب ابوالفرج؛ مهم‌ترین كتاب ابوالفرج را باید «الاغانی» دانست. او با همین كتاب نزد شعرا، ادبا و فصحاء معروف و مشهور شد. این اثر به واقع از مهم‌ترین موسوعات ادبی است. تا آنجا كه برخی ثروت ادبی فراهم آمده در این كتاب را با هیچ قیمتی برابر نمی‌دانند. برخی آن را مرجع شعرشناسی و برخی آن را بزرگ‌ترین مایه لذت و تفریح به شمار آورده‌اند.

ج) درباره مذهب ابوالفرج؛ او بر مذهب شیعی زیدی بوده است. قاضی تنوخی بر تشیع او تصریح كرد. ابن‌اثیر نیز در كتاب «الكامل فی‌التاریخ» بر تشیع وی تصریح كرده است و البته آن را مایه تعجب به شمار آورده است. شاید آنچه مایه تعجب ابن‌اثیر شده، وابستگی شدید ابوالفرج به خاندان اموی است و این وابستگی و مذهب تشیع ابوالفرج برای ابن‌‌اثیر سازگار نمی‌آمده‌اند. اما چنانكه ابوالفرج نیز در الاغانی بیان كرده است: عقیده و باور، وطن و نژاد نمی‌شناسد و بسیار فراتر از آنند كه در زندان تنگ وابستگی‌های خونی گرفتار آیند.

د) درباره مقاتل‌الطالبیین، یكی از واضح‌ترین ادله‌ای كه می‌توان به سبب آن بر تشیع ابوالفرج اصرار كرد، كتاب مقاتل‌الطالبیین است؛ كتابی كه ابوالفرج در آن به ذكر تمام شهدا آل عبدالمطلب از ابتدا تا سال 313 هـ. ق، یعنی سالی كه كتاب در آن تالیف شده پرداخته است. ابوالفرج معیار جالب توجهی برای تعریف واژه شهید ارائه كرده است. در نظر او شهید، فراتر از كشته شده در جنگ است.چرا كه آنكه در حالت صلح نیز مسموم شده شهید است. یا آنكه در زندان به حیلت یا به فرتوتی و بیماری كشته شده و نیز آنكه در اثنا فرار از دست سلطان هلاك شده است. تمام این امور همانگونه كه ابوالفرج در مقدمه كتاب بیان كرده ، از مصادیق مفهوم شهید به شمار می‌رود. ابوالفرج تصویر شگفت‌انگیزی را از رشادت‌ها و جنگ‌آوری‌های آل‌بوطالب ارائه كرده و در ضمن همدردی و احساس احترام شدید خود را نثار ایشان كرده است. او در شهادت آل‌هاشم جز مجد و بزرگواری و اصرار بر باور صالح چیزی دیگری را دخیل نمی‌داند.ایشان را بر سبیل حق می‌داند و امویان را با آنكه خود به ایشان منتسب است و به این انتساب نیز معترف است بر باطل. اولین شهید آل بوطالب ، جعفر‌بن‌ابوطالب و آخرین ایشان به نقل ابوالفرج ، عبدالرحمان‌بن محمد است كه بنی سلیم او را در جنگل كشتند.

3. تاریخ دمشق
الف) درباره نویسنده: علامه شمس‌الدین ذهبی در «سیر اعلام النبلاء» درباره نویسنده كتاب می‌گوید:« امام ، علامه ، حافظ بزرگ و چیره‌دست ، محدث شام ، ثقه‌الدین ، ابوالقاسم دمشقی شافعی ، صاحب تاریخ دمشق در آغاز ماه محرم سال 499 متولد شد. در سال 520 به عراق كوچید. در سال 521 حج گزارد و در سال 529 از راه آذربایجان، به خراسان رفت. او علی‌بن‌حسن‌بن هبه‌الله‌بن‌عبدالله‌بن حسین است. شمار شیوخ او كه در معجم او یاد شده‌اند 1300 تن از طریق سماع، 46 شیخ از طریق انشاء و 290 شیخ از طریق اجازه و هشتاد و چند زن هستند كه مجموعه آنها تقریبا 1716 می‌شود. او آثار فراوانی از خویش بر جای نهاده است. او مردی بود تیزفهم ، حافظ ، پركار ، ذكی ، بصیر در كار و در روزگار خود یگانه عصرش بود. او در شب دوشنبه 11 ماه رجب سال 571 درگذشت ، قطب نیشابوری بر او نماز گزارد و سلطان بر جنازه وی حاضر شد. او را نزد پدرش در قبرستان باب‌الصغیر در دمشق به خاك سپردند.» (سیر اعلام النبلاء، ج20، صص554تÇ715 ،ش 354 با تلخیص و تصرف) چنان كه در متن شرح حال ابن‌عساكر آمده است او شافعی مذهب و از اهل سنت است.

ب) درباره كتاب: چنان‌كه از نام كتاب هویداست ، كتاب معجمی است فراخ‌دامن درباره تاریخ دمشق ، یعنی شهر زادگاه مصنف كتاب، علی‌بن‌حسن معروف به ابن‌عساكر. دمشق روزگاری پایتخت امویان به‌شمار می‌رفت.از این‌رو خلفای فراوانی را شاهد بوده‌است كه در آن شهر به حكمرانی پرداخته‌اند و این طبیعتاً دستمایه مناسبی بوده‌است تا شخصی چون ابن‌عساكر به تبیین تاریخ این شهر بپردازد. علامه ابن‌منظور انصاری صاحب معجم بزرگ لسان العرب ، سال‌ها بعد كتاب تاریخ دمشق را كه در چاپ‌های جدید در مجموعه‌ای 50‌جلدی فراهم آمده است، خلاصه و مختصر كرد.این كتاب را كه مختصر تاریخ دمشق نام دارد، احمد راتب حمدویش و محمد ناجی الحمر به سال 1405 در قاهره و توسط انتشارات دارالفكر به همراه تحقیق و تصحیح عرضه كرده‌اند. در خود كتاب تاریخ دمشق ابن‌عساكر ، چیزی در حدود 400‌روایت به بررسی تاریخ عاشورا و مقتل‌الحسین پرداخته‌اند؛ هرچند تا سال 1415 هـ.ق این 400 حدیث هرگز به صورت مجزا و تحت عنوان مقتل‌الحسین یا چیزی شبیه به آن منتشر نشده بودند. در این سال فاضل گرانقدر محمدرضا حسینی‌جلالی مجموعه این 400‌حدیث را تحت عنوان « الحسین(علیه السّلام): سماته و سیره» یعنی سیره و سیمای امام حسین‌(علیه السّلام) به صورت مجزا فراهم آورد.

در این كتاب به چند دلیل كه به ظاهر منطقی به نظر می‌رسند اسانید روایات چهارصدگانه حذف شده است و البته برای سهولت شناسایی متون اصلی و متونی كه بعدا به كتاب افزوده شده‌اند ، احادیث در مجموعه‌هایی مجزا قرار داده شده‌اند. توضیحات و شروح فراوانی بر متون روایات نگاشته شده و متن از جنبه‌های لغوی ، تاریخی و روش‌شناختی وارسی شده است. فراهم‌كننده كتاب خود را مقید داشته تا به متن ابن‌عساكر وفادار باقی بماند و جز در پاره‌ای موارد مطلبی بر متن اصلی نیفزاید.یكی از ویژگی‌های مثبت كتاب «الحسین‌(علیه السّلام): سماته و سیرته» تخرج احادیث و مطابقت احادیث دو كتاب تاریخ دمشق ابن‌عساكر و تاریخ دمشق خلاصه شده علامه ابن‌منظور انصاری است. ترجمه كتاب را انتشارات اساطیر به سال 1383 منتشر كرد. این ترجمه از آن جویا جهان‌بخش است.

ج) نمونه‌هایی از متن كتاب: « معاویه در شب نیمه رجب سال شصتم بمرد و مردمان از برای یزید بیعت نمودند؛ پس یزید به واسطه عبدالله‌بن‌عمر عامری به ولیدبن‌عقبه بن‌ابوسفیان كه امیر امویان بود در مدینه نامه نوشت كه: مردمان را بخوان و از برای من از ایشان بیعت بگیر و آغاز كن از بزرگان قریش و باید اول كسی كه بیعت‌گرفتن را از او آغاز می‌كنی حسین‌بن‌علی‌بن‌ابی‌طالب باشد.پس ولیدبن‌عقبه همان‌دم ، نیمه‌شب ، به حسین‌بن علی پیغام فرستاد. حسین همان شب به سوی مكه بیرون شد و مردمان بامداد برخاستند و برای بیعت یزید روان شدند؛ پس حسین را جستند و نیافتند.حسین برای آنكه در ایام حج با دولتیان در حرم درگیر نشود، دوشنبه دهه نخست ذی‌الحجه سال 60 در میان خاندان خود و 60 چهره متوجه كوفه به سوی عراق روان گردید.»

4. الخصائص الحسینیه
نویسنده كتاب الخصائص الحسینیه ، آیت‌الله حاج‌شیخ جعفر شوشتری است. او در سال 1230 هـ . ق متولد و در سال 1303 هـ . ق در زادگاهش جان‌به ‌جان آفرین تسلیم كرد. حاج‌شیخ عباس‌قمی درباره او می‌گوید: «جلالت شأنش زیاده از آن است كه ذكر شود.كسی كه به كتاب «منهج‌الرشاد» آن بزرگوار مراجعه كند، خواهد دانست كه در چه درجه و مقامی بوده است؛ در وعظ و تذكر مردم، در تحقیقات شریفه و اطلاع بر دقایق و اشارات مصائب و آثار اطائب. مصنفات مشهوره او در فن وعظ و تذكر و مصائب اباعبدالله از این امر خبر می‌دهد. شیخ ما محدث نوری نورالله مرقده در كتاب «دارالسلام» از ایشان مدحی بلیغ كرده است.» (فوائد الرضویه، ص 67).

هرچند شیخ جعفر شوشتری را نباید نخستین فراهم‌آورنده خصائص ( اختصاصات) دانست و پیش از او نیز بزرگانی چون سیدرضی، حاكم حكانی و ابن‌بطریق نیز خصائص ائمه نگاشته‌اند. اما باید كمال خصائص‌نویسی را در آثار شیخ جعفر شوشتری جست؛ چرا كه خصائص‌نویسی در آثار ایشان علاوه بر جنبه‌های نظری با جنبه‌های عملی- رفتاری و اخلاقی نیز مرتبط شده است.ضمن آنكه ایشان خصائص را در بستر مصیبت‌خوانی ارائه و این امر یعنی مصیبت‌خوانی را به نحوی برگزار می‌كرده كه حاوی تأثیر فراوانی بر مخاطبان بوده است. در ابتدای كتاب شیخ ابتدا خویش و مؤمنان را به پرهیزگاری و مرگ‌اندیشی كه البته وجه غالب اندیشه خود او نیز بوده است، خوانده و سپس راه‌های رهایی از نفس و شیطان و دنیادوستی را برشمرده است. این طرق كه در ایمان و عمل صالح مختصر است در نظر ایشان به نحوی با مصیبت اباعبدالله مرتبط می‌شود.ماتم‌زدگی به هنگام رسیدن محرم و مرگ‌اندیشی در وجه مثبت آن در نظر شیخ زمینه ایمان و در نتیجه عمل صالح را به نحو مناسب‌تری فراهم می‌آورد. « الخصائص الحسینیه» را صادق حسن‌زاده با عنوان « امام‌حسین(علیه السّلام) اینگونه بود» به فارسی برگردانده و انتشارات آل‌علی‌(علیه السّلام) قم نیز آن را به زیور طبع آراسته است.

5.یوم الطف
 «یوم الطف، مقتل‌الامام ابی‌عبدالله ‌الحسین‌الشهید.» این مقتل را فاضل گرانقدر هادی نجفی فراهم آورده است و مربوط است به سال 1413 هـ.ق. این‌مقتل را باید از مقاتل متأخری به‌شمار آورد كه از حسن تألیف و گردآوری نیكو برخوردار است. مقتل‌نویس تلاش كرده تا از تمام مقاتل كه در دسترس خویش داشته و البته گستره وسیعی از مقاتل و كتب تاریخ عمومی را دربرگرفته است، به نحو مناسب در تبیین موضوع موردبحث استفاده كند. كتاب در 5 فصل و یك خاتمه سامان یافته است. فصل نخست به تمهیدات جنگ و مقدمات آن اختصاص دارد.

آغاز این فصل با حدیثی است از امام‌حسین(علیه السّلام) كه ابن‌قولویه در كامل‌الزیارات و مسعودی در اثبات‌الوصیه آن را نقل كرده‌اند: «چون صبح عاشورا شد. حسین با یارانش نمازگزارد و پس از حمد و ثنای الهی فرمودند: خدای تبارك و تعالی امروز، اذن به قتل شما و من داده است، پس بر شما باد كه صبر و تحمل پیشه كنید.»

فصل دوم به شهدا و یاران امام اختصاص دارد. این فصل با شهادت نعیم‌بن عجلان انصاری آغاز و با شهادت سوید‌بن‌عمروبن‌ابی‌الطاع به‌پایان می‌رسد. شیوه نویسنده در این بخش آن است كه در پاورقی به ذكر منابع شهادت یاران و اهل‌بیت امام اشاره می‌كند. فصل سوم نیز به شهدای طالبیان یعنی اهل بیت امام اختصاص دارد.

این فصل با شهادت علی‌بن‌حسین آغاز و با شهادت عبدالله‌بن حسن‌بن علی‌بن ابی‌طالب پایان می‌رسد. فصل چهارم نیز به كیفیت شهادت امام اختصاص دارد. در مجموع نویسنده كتاب از شهادت 98 تن از یاران و اهل بیت امام و شرح شهادت ایشان در واقعه عاشورا و قبل و بعد از آن سخن گفته است.

فصل پنجم كتاب نیز به فاش‌گویی‌های امام‌زین‌العابدین(علیه السّلام) در شام و رسوایی حكومت اموی و حركت كاروان اسرا به شام اختصاص دارد. در خاتمه نویسنده برخی از اخبار فریقین را درباره روز طف وارسیده است.

6. الارشاد فی معرفه حجج الله علی العباد
 الف) درباره نویسنده؛ نجاشی كه خود از شاگردان نویسنده كتاب مورد نظر بوده است درباره وی چنین می‌نویسد: «محمد بن محمد بن نعمان بن عبدالسلام معروف به ابن معلم و شیخ مفید» (رجال نجاشی، ص311) شیخ مفید در 11ذیقعده سال 336 یا338 هجری در روستای «سویقه ابن بصری» كه از توابع عكبرا بود به دنیا آمد.برخی او را از اركان خمسه تشیع به شمار آورده‌اند. ابن حجر عسقلانی كه از بزرگترین رجال‌شناسان اهل سنت است ، می‌گوید: « او عالم شیعه و دارای تالیفات بسیاری است كه به 200 می‌رسد... به سبب عضدالدوله دیلمی دارای صولتی عظیم بود. در سال 413هـ . ق از دنیا رفت. 80 هزار مسلمان او را تشییع كردند. او مردی بود زاهد و با خشوع و در فراگیری علوم حریص.

گروه زیادی از او استفادت كردند. گویند عضدالدوله دیلمی در خانه او به دیدارش می‌رفت و به هنگام بیماری عیادتش می‌كرد. ابویعلی جعفری كه داماد شیخ بوده است درباره او می‌گوید: شب‌ها اندكی می‌خوابید ، سپس برمی‌خاست و به نماز، مطالعه، درس و یا قرائت قرآن مشغول می‌شد.» (لسان المیزان، ج5، ص386)

ب) كتب شیخ: كتاب‌های شیخ چنانكه در معرفی او نیز گفته شد بسیار پرشمار و غیرقابل احصاء است اما اهم كتب او در علوم مختلف از این قرار است:

1- الارشاد فی معرفه حجج الله علی العباد ، مولد النبی و الاوصیاء، الافصاح فی الامامه در پیامبرشناسی و امام شناسی
2- الاركان فی دعائم الدین و تصحیح الاعتقاد در اصول دین
3- اوائل المقالات فی المذاهب و المختارات در فروع مسائل كلامی
4- المقنعه و احكام النساء در فقه
5- اعجاز القرآن و البیان فی تالیف القرآن در باب اعجاز قرآن
6- الاختصاص در مسائل متفرقه

ج) درباره الارشاد؛ این كتاب به شرح حال ائمه 12گانه اختصاص یافته است و می‌توان آن را در زمره قدیمی‌ترین كتاب‌های امام شناسی و در ردیف كتاب الحجه الكافی شیخ محمدبن یعقوب كلینی (م329ه.ق) به شمار ‌آورد.باب نخست این كتاب به شرح حال امیرمومنان (علیه السّلام) اختصاص دارد و بیشترین حجم كتاب را نیز در بردارد. باب سوم به امام حسین(علیه السّلام) و شرح ماجرای كربلا و شهدای آن اختصاص دارد. به واقع می‌توان باب سوم الارشاد را مقتل حسین و اصحابش به شمار آورد. شیوه شیخ در كتاب، نقل مستند و مسند حوادث نیست و كتاب به گونه‌ای منسجم و بدون نقل اسناد روایات بیان شده است. هرچند در برخی روایات شیخ به ذكر اسناد پرداخته است. در بیشتر این موارد، راویان شیخ را استادان خود او مثل شیخ صدوق و محمد ثانی در رده او مثل ابوالقاسم جعفربن محمد بن قولویه تشكیل می‌دهند.

7. نفس‌المهموم
این مقتل از آن خاتم‌المحدثین ، مرحوم حاج‌شیخ عباس قمی (1359-1294 هـ .ق) است. شیخ عباس قمی از شاگردان محدث نوری و در زمره علمای خبیر به اخبار و البته با گرایش اخباری به‌شمار می‌رود. شیخ عباس قمی ، علاوه بر نفس‌المهموم در 2 كتاب دیگر نیز به مصائب اهل‌بیت به‌صورت عام و به مقتل حسینی به‌صورت خاص پرداخته است.نخست بیت‌الاحزان كه به مصائب حضرت ‌زهرا(سلام لله علیها) اختصاص دارد و كتاب منتهی‌الآمال كه مجموعه مفصل تاریخ اهل‌بیت(علیه السّلام) است و بالطبع ، مقتل امام حسین نیز در آن وارسیده شده است. هر چند باید مفصل‌ترین مقتل شیخ‌عباس قمی را نفس‌المهموم دانست.

نفس‌المهموم در 5باب و یك خاتمه سامان یافته است. فصل نخست به برخی كرامات و ویژگی‌های امام می‌پردازد. این فصل، بسیار مختصر است. فصل دوم كه مفصل‌ترین بخش كتاب است ، به مقدمات جنگ و خود جنگ پرداخته است.در این بخش به تفصیل با اسامی شهدای كربلا و شهدای پیش از كربلا ، مانند مسلم‌بن عقیل و دیگران آشنا می‌شویم. فصل سوم به نحوه سیر كاروان اسراء به شام و احتجاجات امام‌سجاد با اهل شام اختصاص دارد. فصل چهارم به بیان عزاداری مخلوقات بر حضرت می‌پردازد.

فصل پنجم در ذكر فرزندان حسین(علیه السّلام) ، زوجات آن حضرت و فضل زیارت قبر شریف ایشان است. ستم خلفا بر قبر شریف ایشان از دیگر بخش‌های این فصل است. خاتمه كتاب نیز به شرح قیام توابین در سال65 می‌پردازد كه سلیمان‌بن صرد خزاعی و برخی دیگر از كوفیان آن را پدید آوردند. قیام مختار و انتقام‌گیری او از قاتلان شهدای كربلا و ازجمله عمر سعد و عبید‌الله‌بن زیاد ، آخرین بخش كتاب است. ساختار كتاب نفس‌المهموم هرچند روایی است و شیخ عباس قمی به‌بیان منابع خود به‌صورت مختصر پرداخته است اما انسجام روایی ممتاز آن را كه از ویژگی‌های نوشتاری شیخ است ، نمی‌توان نادیده گرفت.اهمیت كتاب تا آنجاست كه علامه ابوالحسن شعرانی (م 1393 هـ .ق) آن را تحت‌عنوان «دمع‌السجوم» ‌به فارسی ترجمه كرده است و این خود نشانگر گرانقدر بودن نفس‌المهموم است.

8. مقتل مقرم
 نویسنده این مقتل ، سید عبدالرزاق موسوی مقرم (1391- 1316 هـ .ق) است. او از علمای معاصر عراق به‌شمار می‌رود كه عمر علمی خود را در نجف سپری كرده است. برخی از كتاب‌های او كه چاپ شده‌اند به این شرح است:

1- زید شهید
2- مختار ثقفی
3- سیده سكینه
4- مقتل الحسین(علیه السّلام)
5- الصدیقه زهراء سلام‌الله علیها
6- امام‌زین‌العابدین
7- امام‌رضا
8- امام جواد
9- قمر بنی‌هاشم
10- علی‌اكبر
11- مسلم‌بن عقیل
12- سر‌الایمان
13- یوم‌الاربعین عندالحسین(علیه السّلام)
14- المحاضرات فی‌الفقه الجعفری.

از میان این آثار 3 اثر وی یعنی «علی‌اكبر(علیه السّلام)» ، «سیده سكینه» و «مسلم‌بن عقیل» به‌وسیله دكتر پرویز لولاور به فارسی ترجمه شده است. انتشارات آرام‌دل فراهم‌آورنده این اثر است.نویسنده در این كتب، به‌خصوص مقتل‌الحسین(علیه السّلام) سعی كرده تا با توجه به مقاتل متعدد و گوناگون و نیز كتاب‌های تاریخی و حتی رجالی چون رجال شیخ طوسی كه در آن به تعداد بسیاری از شهدای كربلا و یاران امام‌حسین(علیه السّلام) اشاره شده است و جمع‌بندی داده‌های به‌دست آورده و تحلیل آنها به نتیجه‌گیری مناسبی دست یابد. انتقاد شدید نویسنده از مقتل‌نویسانی چون ابوالفرج اصفهانی و محمد‌بن جریر طبری شاید تنها در همین زمینه یعنی تحلیل داده‌های آنها و انطباق‌سنجی آن با باورهای خود، قابل توجیه باشد. مقتل مقرم را نمی‌توان از مقاتلی به‌شمار آورد كه در میان مردم مورد توجه است. شاید ترجمه دیگر آثار نویسنده بر میزان توجه به نوشتارهای او بیفزاید.

نویسنده: سهند صادقی بهمنی


هوای دلتا آفتاب از حرکات تو می وزد از سمت سیب ، عطر صفات تو می وزد . دل می دهیم ، پنجره را باز می کنیم باران گرفته ، یا کلمات تو می وزد ؟ دل می شویم ، محض تپیدن به پای تو در خاک کوچه ای که حیات تو می وزد اینکه چقدر بوی شهادت ، چقدر صبح اینکه چقدر از نفحات تو می وزد ! امشب بهار می دمد از خون روشنت فردا بهشت از برکات تو می وزد . من ایستاده ام به تماشای زیستن جایی که موج موج فرات تو می وزد و با هر اذان به یاد همان ظهر چاک چاک گیسوی خون چکان صلات تو می وزد . کشتی شکستگان تو را بیم موج نیست ،آنجا که بادبان نجات تو می وزد
امکانات


آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید ماه قبل :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات